خانه / علما-م / زندگینامه محمد بن خاوند شاه«میرخواند»(۸۳۷- ۹۰۳ه.ق)

زندگینامه محمد بن خاوند شاه«میرخواند»(۸۳۷- ۹۰۳ه.ق)

محمد بن خاوند شاه بن محمود مورخ نامی قرن نهم هجری و مؤلف تاریخ معروف (روضه الصفا فی سیره الانبیاء و الملوک و الخلفاء) که بیشتر به نام بخش اول آن (روضه الصفا) معروف است و آن را به نام امیرعلیشیر نوایی کرده است.

میرخوند (یادداشت مؤلف) (فوت ۹۰۳ یا ۹۰۴ ه ق ) پدرش در اصل از مردم بخارا بود اما به بلخ مهاجرت کرده و میرخواند بیشتر عمر خود را در هرات گذرانید و مورد توجه خاص امیر علیشیر نوائی قرار گرفت و کتاب روضه الصفا را که تاریخ عمومی عالم از بدو خلقت تا زمان خود اوست به نام آن وزیر نوشته است و رجوع به قاموس الاعلام ترکی و فهرست رجال حبیب السیر شود.

 بخشهاى مختلف کتاب عبارتند از: تاریخ آفرینش ‍ تا یزدگرد. سیره نبوى و خلفاى نخست . دوازده امام و خلفاى اموى و عباسى .
سلسله هاى مستقل و معاصر خلافت عباسى . چنگیز و جانشینانش ‍ تیمور وبازماندگانش . سلطان حسین بایقراوفرزندان او که تاسل ۹۲۹ ادامه یافته و در واقع این قسمت مطابق کتاب حبیب السیر است .

این بخش را خواندمیر نواده دخترى میرخواند تکمیل کرده است . خاتمه اى هم در جغرافیاى بلاد دارد که به عنوان جلد هشتم کتاب شناخته مى شود. خواند میر ویرایشگر تمامى کتاب است .

این کتاب یک باردر بمبئى به سال ۱۸۴۵ چاپ شده است . پس از آن در سال ۱۲۶۵ تا ۱۲۷۱ قمرى در تهران . بار دیگر در سال ۱۳۰۸ و درنهایت در هفت مجلد در تهران به سال ۱۳۳۸ شمسى و ضمیمه سه جلدى از هشت تاده با عنوان روضه الصفاى ناصرى .

کتاب روضه الصفا در سالهاى اخیر با نثر سنگین عباس زریاب خویى تحریرى مجدد شد و به صورت متن تهذیب و تلخیص شده روانه بازار شد. کار جدید توسط انتشارات علمى (تهران ،۱۳۷۳) عرضه شده ، در دو مجلد شامل (شش جزء است .

منابع تاریخ اسلام//رسول جعفریان
لغت نامه دهخدا

بازدیدها: ۶۹۰

حتما ببینید

زندگینامه حسن بَهروچی (بَروچی )(نهم ودهم)

بَهروچی (بَروچی ) ، حسن بن نوح بن یوسف هندی ، عالم و مؤلف مشهور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code