خانه / 340-360 حکمت شرح ابن ابي الحدید / نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۳۵۳ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)

نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۳۵۳ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)

حکمت ۳۴۷ صبحی صالح

۳۴۷-وَ قَالَ ( علیه‏ السلام )الثَّنَاءُ بِأَکْثَرَ مِنَ الِاسْتِحْقَاقِ مَلَقٌ وَ التَّقْصِیرُ عَنِ الِاسْتِحْقَاقِ عِیٌّ أَوْ حَسَدٌ

حکمت ۳۵۳ شرح ابن ‏أبی ‏الحدید ج ۱۹

۳۵۳: الثَّنَاءُ بِأَکْثَرَ مِنَ الِاسْتِحْقَاقِ مَلَقٌ- وَ التَّقْصِیرُ عَنِ الِاسْتِحْقَاقِ عِیٌّ أَوْ حَسَدٌ کانوا یکرهون أن یثنى الشاعر فی شعره- على الممدوح الثناء المفرط- و یقولون خیر المدح ما قارب فیه الشاعر و اقتصد- و هذا هو المذهب الصحیح و إن کان قوم یقولون- إن خیر الشعر المنظوم فی المدح- ما کان أشد مغالاه و أکثر تبجیلا- و تعظیما و وصفا و نعتا- . و ینبغی أن یکون قوله ع- محمولا على الثناء فی وجه الإنسان- لأنه هو الموصوف بالملق إذا أفرط- فأما من یثنى بظهر الغیب فلا یوصف ثناؤه بالملق- سواء کان مقتصدا أو مسرفا- . و قوله ع و التقصیر عن الاستحقاق عی أو حسد- لا مزید علیه فی الحسن- لأنه إذا قصر به عن استحقاقه- کان المانع إما من جانب المثنی فقط- من غیر تعلق له بالمثنى علیه أو مع تعلق به- فالأول هو العی و الحصر- و الثانی هو الحسد و المنافسه

ترجمه فارسی شرح ابن‏ ابی الحدید

حکمت (۳۵۳)

الثّناء باکثر من الاستحقاق ملق، و التقصیر عن الاستحقاق عى او حسد.

«ستودن افزونتر از آنچه سزاوارست، چاپلوسى است و کمتر از آنچه سزاوارست، درماندگى یا حسد است.»

از دیرباز خوش نمى ‏داشته ‏اند که شاعر در شعر خویش نسبت به ممدوح ستایش فزون از اندازه بیاورد و مى‏ گفته‏ اند، بهترین ستایشها آن است که شاعر در آن میانه ‏رو باشد، و این راه درست است. هر چند گروهى گفته ‏اند بهترین شعر در ستایش، شعرى است که در آن مبالغه و بزرگداشت بیشتر در اوصاف ممدوح گفته شده باشد.

شاید مقصود آن حضرت را بتوان بر این موضوع حمل کرد که ستایش در حضور و رویاروى را در نظر داشته است که اگر فزون از اندازه باشد، چاپلوسى است، ولى کسى که پشت سر ستایش مى‏ کند چه در حد معمول و چه فزون از آن به تملق توصیف نمى‏ شود.

جلوه تاریخ در شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدیدجلد ۸ //دکتر محمود مهدوى دامغانى

بازدیدها: ۱۰

حتما ببینید

نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۴۸۵ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)

حکمت ۴۷۷ صبحی صالح ۴۷۷-وَ قَالَ ( علیه ‏السلام  )أَشَدُّ الذُّنُوبِ مَا اسْتَخَفَّ بِهَا صَاحِبُهُ حکمت ۴۸۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code