زندگینامه استاد منشاوى

thCAVFIMF3محمد منشاوى در سال ۱۲۹۹ هجرى شمسى در شهر ((منشاه)) مصر متولد شد، پدرش از قاریان مشهور زمان خود به شمار مى ‏رفت .

اولین آموزگار و مشوق منشاوى پدرش بود، که به آموزش معارف و علوم قرآنى و تعلیم قرائت قرآن فرزندش همت گماشت . منشاوى با استعداد فوق العاده‏اش، در روزگار کودکى به حفظ سوره‏هاى قرآن کریم پرداخت و از نه سالگى در شبهاى ماه مبارک رمضان، قرائت قرآن برگزار مى‏کرد، تا اینکه به سن جوانى رسید و طنین صدایش رساتر و پخته‏تر گشت و به عنوان قارى صاحب سبک در شهر و دیارش مشهور شد . پس از مدتى رادیو جمهورى عربى مصر، او را دعوت کرد و با پخش تلاوت قرآن محمد منشاوى در رادیو، شهرتش افزون گشت و به صورت یکى از استادان مشهور مصر درآمد .

استاد منشاوى عمرش کوتاه بود و تنها به کشورهاى سوریه، کویت و برخى از کشورهاى حاشیه خلیج فارس مسافرت کرد و در مجامع مختلف به تلاوت قرآن پرداخت .
منشاوى قارى بزرگى بود، که در میان متأخرین بى ‏نظیر و در بین متقدمین کم نظیر بود . او از مفاخر قاریان و مبتکر الحان مختلف قرائت قرآن به شمار مى‏رفت .

سبک خاص، تلاوت زیبا، صوت گرم، لحن حزین، تلفظ صحیح و بیان کلمات به صورت قوى، از ویژگیهاى قرائت قرآن منشاوى بود، که با مهارت کامل و تسلط فوق العاده ‏اى، شنونده را به آیات روح بخش الهى متوجه مى ‏ساخت.

استاد منشاوى از اساتید مهم فن تلاوت قرآن بود و در قرائت هفتگانه و ده‏گانه مهارت زیادى داشت . علاوه بر مجموعه قرائت تحقیق، صداى دلنشین او در قرائت ترتیل نیز به یادگار مانده است . هم اکنون گنجینه ‏اى از نوارهاى قرائت قرآن منشاوى در آرشیو نوارخانه ‏هاى معروف قرآن در سطح جهان موجود مى‏ باشد .

استاد منشاوى، از ناحیه قرائت و آموزش قرآن لحظه ‏اى غفلت نمى ‏کرد و عمر پر برکت خود را در این راه به پایان رسانید، و سرانجام به خاطر بیمارى حنجره، در سن ۴۹ سالگى، به سال ۱۳۴۸ هجرى شمسى در شهر قاهره چشم از جهان فرو بست .

زندگینامه قاریان مشهور جهان، ص ۴۹ .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *